Historie

Něco málo z historie výrobního závodu Kirov

Kirovskiy Zavod (ru) - (Ruská strojírenská společnost) byla založena v roce 1789 v St. Petersburgu. Dne 28. února 1801 po přestěhování výroby vzniká slévárna na výrobu dělových koulí. V roce 1848 kupuje závod Nikolay Putilov (ru), který závod přejmenoval na společnost Putilov, která zpočátku vyráběla železniční kolejová vozidla. Po říjnové revoluci byla společnost přejmenována na Krasny Putilovets, v roce 1934 po atentátu na Sergeye Mironoviče Kirova (cs) byl závod přejmenován na Továrnu Kirov č. 100.

V době Sovětské éry proslulá společnost v Petrohradě zaměstnávala okolo 50.000  zaměstnanců.
V roce 1992 začala u této společnosti privatizace a probíhala až do roku 1999, dopadem této privatizace bylo zredukování počtu zaměstnanců na "pouhých" 8.000

V říjnu roku 2008 Federální arbitrážní soud severo-západní oblasti rozhodl, že značka Kirovets může náležet pouze Kirovskému závodu.

Něco o výrobci motorů YaMZ (JaMS)

YaMZ (JaMS) (ru) - je továrna Yaroslavl Motor Plant. Byla založena v roce 1916 slavným průmyslníkem V. A. Lebeděvem.
Dnes je dceřinou společností skupiny GAZ.

Proč Kirovets a ne Kirovec

Vlastní jméno těchto strojů je Kirovec v dobách socialismu se mu u nás také vžilo Kírovec. Např. v Polsku mu přidali w, čili ho můžete nalézt pod jménem Kirowec, Kirowiec, Kirovez, Kirowez, Kirowetz apod. Nicméně s možností exportu došlo ke komolení jeho jména na Kirovek a proto bylo písmeno C na konci nahrazeno písmeny TS.

A tím došlo k fonetickému napravení jména na Kirovec.

Proto je označení Kirovets bráno jako oficiální jméno.

Historie legendy K-700

Úplnou historii traktoru K-700 nalezenete zde (sekce modely - K-700)
Pozn.: Legendární Kirovets K-700A je až nástupcem modelu K-700